Reklama

Ładowanie...

Przeszłość jest

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Jacek Bocheński, pisarz: Rozpad świata mi się bardzo nie podoba, ale pomimo tego, że mi się nie podoba, on jest. Nie mam co zrzędzić, tylko muszę usiąść na nim okrakiem i go opisać.
Fot. Krzysztof Wojciechowski / FORUM
J

JACEK BOCHEŃSKI: Po co do mnie, Justyno, przyszłaś?
JUSTYNA DĄBROWSKA: Bo jestem ciekawa.
Czego?
Tego, co myślisz o życiu.
O życiu? Nic nie myślę o życiu.
Jednak przeczuwam różne mądrości.
Żadnych mądrości nie będzie, muszę od razu uprzedzić.
To, co jest mądre dla mnie, nie musi być mądre dla Ciebie. A może w tej rozmowie i Ty zobaczysz coś, czego wcześniej nie widziałeś?
No tak, właściwie całe życie zajmuję się wypatrywaniem czegoś, czego przedtem nie widziałem, więc dla mnie to nic nowego.
Może to będzie rozmowa o życiu, ale nie moim, tylko tym, które toczy się teraz obok nas?
Wiesz, już ci powiedziałem, ale pewnie też zauważyłaś sama, że przyszłaś do staruszka. Okropnie długo żyję, i różne rzeczy pamiętam...
Jak długo żyjesz?
Mam 86 lat,...

18436

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]