Reklama

Ładowanie...

Przestrzeń spełnionej tęsknoty

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Niepodobna wyjaśnić tajemnicy Trójcy Świętej. Każdy, kto próbował to robić, bardzo szybko przekonywał się, jak nieadekwatne są słowa i myśli wobec rzeczywistości, której rozumem da się zaledwie dotknąć. Na szczęście do tej Tajemnicy można się zbliżyć, gdy zrezygnuje się z ogarnięcia jej myślą, a za to przyjmie zaproszenie do udziału w jej bogactwie. Nie da się Trójcy zrozumieć, ale można w Niej uczestniczyć. Im większa jest nasza gotowość, by wzbogacać drugiego, tym bardziej uczestniczymy. Postaram się to wyjaśnić na dwóch przykładach.
-

---ramka 331058|prawo|1---Jako nastoletni chłopak trafiłem do szpitala ortopedycznego. Powinienem leżeć na oddziale dziecięcym, ale przedwcześnie wyrośnięty nie miałem szans na znalezienie łóżka, w którym bym się zmieścił. Położyli mnie zatem na oddziale męskim, na sali z górnikiem z legnickiej kopalni miedzi, kontuzjowanym kolarzem i adwokatem. Trwała epoka Gierka, a media donosiły o sukcesach peerelowskiej gospodarki. Panowie szybko nabrali do siebie zaufania i rozmawiali o sytuacji w kraju, o polityce, o paranoi socjalistycznego świata. Ja tylko słuchałem. Czułem się jednak dopuszczony do sfery, do której dotąd nie miałem dostępu. Dowiadywałem się rzeczy, o których wcześniej nikt mi nie mówił. Przez kilka tygodni zostałem oświecony wiedzą, która skutecznie uodporniła mnie na absurdy komuny.

Drugi przykład podsunął mi przeczytany ostatnio najnowszy tom...

2609

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]