Reklama

Przepisy sympatyczne

Przepisy sympatyczne

20.02.2007
Czyta się kilka minut
Rzecznik Praw Obywatelskich, mówiąc o trudnej sytuacji polskiej służby zdrowia, przypomniał, że obywatele mają "ustawowe gwarancje dostępu do usług zdrowotnych. Czy to znaczy, że szpitale nie mogą zbankrutować, a lekarze muszą nam udostępnić wszelkie metody leczenia i diagnozy?.
W

W rozdziale drugim Konstytucji RP, dotyczącym wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela, znajduje się podrozdział trzeci: "wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne". To nie tyle przepisy dotyczące wolności i praw, ale tzw. normy programowe, które mają wskazywać kierunki rozwoju i działalności państwa. I tak, np. art. 71 mówi, że "państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny", zaś art. 74 zapewnia obywateli, że "władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom". Tak też art. 68 gwarantuje "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, (...) równy dostęp do świadczeń i opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa". Jak wiemy z doświadczenia, środki publiczne, przynajmniej dla ochrony zdrowia,...

3743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]