Reklama

Ładowanie...

Przełom

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Kilka razy w tygodniu o świcie przed budynkiem w Tel Awiwie przy ulicy Chaima Soutine'a ustawia się długa kolejka. Stoją w niej głównie ludzie młodzi, których rodzice czy dziadkowie urodzili się w Polsce, i którzy chcą uzyskać czy też potwierdzić posiadanie obywatelstwa polskiego. I nie kieruje nimi tylko pragmatyzm.
W

Wiele lat temu, na posiedzeniu zarządu jednej z kilkudziesięciu działających w Izraelu organizacji zwanych żartobliwie “ziomkostwami" (zrzeszających dawnych obywateli II Rzeczypospolitej), jeden z obecnych zaproponował nawiązanie kontaktu z miastem na Zamojszczyźnie, z którego pochodzili zebrani. “Nas tam już nie ma - mówił - ale powinniśmy się postarać, by młode pokolenie naszego rodzinnego miasta wiedziało, że tam byliśmy i nasi ojcowie wnieśli wkład w jego rozwój".

Prócz wnioskodawcy nikt pomysłu nie poparł. Spotkanie odbyło się kilka dni po tym, jak jedna z hebrajskich gazet omówiła książkę Ireny Maciejewskiej “Męczeństwo i zagłada Żydów w zapisach literatury polskiej" (Warszawa 1988), w której znalazły się fragmenty pisanego w latach 1940-42 i wydanego w 1958 r. “Dziennika z lat okupacji Zamojszczyzny", autorstwa lekarza ze Szczebrzeszyna Ludwika...

11561

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]