Reklama

Hańba towarzysza Wiesława

Hańba towarzysza Wiesława

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Jak wyglądały kulisy zerwania stosunków dyplomatycznych między PRL a Izraelem w czerwcu 1967 r.? Jaką rolę odegrała w tym Moskwa? W jakich okolicznościach ruszyła antyżydowska komunistyczna propaganda, która swoje apogeum miała osiągnąć kilka miesięcy później, w marcu 1968 r.?.
Po zdobyciu Jerozolimy: żołnierze izraelscy pod Ścianą Płaczu
1

12 czerwca 1967 r. o godzinie 12.50 ambasada PRL w Tel-Awiwie otrzymała depeszę z centrali: "Zerwanie w ciągu dzisiejszego dnia. Ambasada [Izraela] w Warszawie dziś otrzyma oświadczenie. Finalizujcie przygotowania do wyjazdu". Półtorej godziny później - jak donosili agenci SB, obserwujący izraelską placówkę w Warszawie - ambasador Dov Sattath wyszedł z budynku, "wyrwał kierowcy »Express Wieczorny« i bardzo zdenerwowany, po pobieżnym przejrzeniu tytułów na pierwszej stronie, wsiadł do samochodu". Pojechał do MSZ, gdzie przebywał 10 minut. "Wychodząc był uśmiechnięty, udawał zadowolonego, dało się odczuć, że robi dobrą minę do złej gry". Personel ambasady "wykazywał duży pośpiech, zdenerwowanie i przygnębienie".

Zerwanie stosunków polsko-izraelskich było konsekwencją wydarzeń z początku czerwca. Rankiem 5 czerwca 1967 r. rozpoczęła się kolejna wojna na Bliskim...

19356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]