Reklama

Hańba towarzysza Wiesława

Hańba towarzysza Wiesława

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Jak wyglądały kulisy zerwania stosunków dyplomatycznych między PRL a Izraelem w czerwcu 1967 r.? Jaką rolę odegrała w tym Moskwa? W jakich okolicznościach ruszyła antyżydowska komunistyczna propaganda, która swoje apogeum miała osiągnąć kilka miesięcy później, w marcu 1968 r.?.
Po zdobyciu Jerozolimy: żołnierze izraelscy pod Ścianą Płaczu
1

12 czerwca 1967 r. o godzinie 12.50 ambasada PRL w Tel-Awiwie otrzymała depeszę z centrali: "Zerwanie w ciągu dzisiejszego dnia. Ambasada [Izraela] w Warszawie dziś otrzyma oświadczenie. Finalizujcie przygotowania do wyjazdu". Półtorej godziny później - jak donosili agenci SB, obserwujący izraelską placówkę w Warszawie - ambasador Dov Sattath wyszedł z budynku, "wyrwał kierowcy »Express Wieczorny« i bardzo zdenerwowany, po pobieżnym przejrzeniu tytułów na pierwszej stronie, wsiadł do samochodu". Pojechał do MSZ, gdzie przebywał 10 minut. "Wychodząc był uśmiechnięty, udawał zadowolonego, dało się odczuć, że robi dobrą minę do złej gry". Personel ambasady "wykazywał duży pośpiech, zdenerwowanie i przygnębienie".

Zerwanie stosunków polsko-izraelskich było konsekwencją wydarzeń z początku czerwca. Rankiem 5 czerwca 1967 r. rozpoczęła się kolejna wojna na Bliskim...

19356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]