Reklama

Przekaz z kryjówki

Przekaz z kryjówki

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Od pewnego czasu na łamach miesięcznika „Znak” publikuję krótkie szkice w ramach rubryki „Moi mistrzowie”.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
S

Szkice poświęcone są konkretnym wierszom: biorę wybrany tekst, czytam go po kilka razy (w ciszy i na głos), robię analizę, szukam kontekstów, wreszcie – interpretuję. Idea jest bardzo prosta: skupić się na tym, co ktoś do mnie mówi. Nie siedzieć tylko we własnej głowie.

Należę do tych, którzy twierdzą, że analiza i interpretacja utworów literackich wychodzi na dobre demokracji. Jest raczej pewne, że procesów atomizacji społeczeństwa powstrzymać się nie da. Nie tylko dlatego, że dzięki technologiom jesteśmy coraz bardziej samodzielni, ale również dlatego, że polubiliśmy życie w kryjówkach. Kryjówka daje poczucie bezpieczeństwa, a przynajmniej stwarza złudzenie, że zachowujemy kontrolę nad tym, co się nam przydarza. W kryjówce rodzą się nasze „teorie” dotyczące świata, innych ludzi, nas samych. Powstają one nie tylko z tego, co „już mamy w głowie”, ale także z informacji, które...

4159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]