Reklama

Przedwieczny narodziłby się w czasie

Przedwieczny narodziłby się w czasie

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Im dłużej wczytuję się w ewangeliczne teksty mówiące o narodzeniu Jezusa, tym bardziej nie mogę się nadziwić pasterzom, którzy trafili do Betlejem, bo Anioł zwiastował im wielką radość, że w mieście Dawida narodził się Mesjasz. Poszli, znaleźli niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie i nie odeszli, szydząc i rechocząc z anielskiego dowcipu.
-

---ramka 402581|prawo|1---Gdy staram się wyobrazić sobie tych pasterzy, mam świadomość, że nie były to pachnące pacholęta z bożonarodzeniowych jasełek, którym spod baranicy wystaje biała koszula i zaprasowane na kant spodnie. Przypominam sobie raczej gazdę, który gościł mnie, oraz dwóch irlandzkich dominikanów na Rusinowej Polanie. Gdy weszliśmy do szałasu wypełnionego zapachem owiec, dymu i wędzonych serów, na stole postawił deskę, na której leżała bryndza, podał żętycę w brudnych kubkach, zdjął z półki nóż, wytarł go o zatłuszczone spodnie i położył przed nami. Irlandczycy nie przejawiali wielkiej ochoty do raczenia się przysmakami. Betlejemscy pasterze zapewne też byli czerstwymi ludźmi, wypalonymi słońcem, owianymi wiatrem, którzy nigdy nie zagłębiali się w teologiczne subtelności, ale po rozmowie z Maryją i Józefem wrócili do siebie, wielbiąc i wysławiając Boga....

2848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]