Reklama

Przeciw odwetowi

Przeciw odwetowi

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Czworo z pięciu gimnazjalistów, którzy w październiku 2006 r. mieli dopuścić się molestowania seksualnego koleżanki (w wyniku czego dzień później popełniła samobójstwo), opuściło schronisko dla nieletnich. Ponieważ postępowanie jest niejawne, nie przedstawiono ocen psychologów, a przez to - podstaw działania sądu. Trzymiesięczny pobyt w zamkniętym zakładzie wychowawczym dla uczniów nie tyle zdemoralizowanych, ile niedojrzałych, pozbawionych wyobraźni, co do konsekwencji swoich działań, był prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Czy jednak nie w pełni zasłużonym? I czy na pewno nie powinni tam przebywać aż do zakończenia postępowania sądowego? - mogą zapytać ci, którym ból, niedowierzanie albo zwyczajny odwet, nie pozwalają patrzeć na gimnazjalistów inaczej jak na winnych.
T

To, co się wówczas wydarzyło, oceni niezawisły sąd. Ważne, że w atmosferze coraz głośniejszego wołania o zaostrzenie kar i obniżenie wieku ponoszenia pełnej odpowiedzialności karnej, kiedy młodzi ludzie zabierani są na lekcje wychowawcze do więzień, "by zobaczyli, jak to jest", kiedy niektórzy już gimnazjalistów "skazali" - jednak na taki krok się zdecydowano. Pobyt w zakładzie z nieletnimi przestępcami niekoniecznie musi mieć tylko resocjalizacyjny charakter. Równie dobrze może utwierdzać w przekonaniu, że "nic się nie stało", stępić jeszcze bardziej wrażliwość i możliwość autorefleksji. Teraz trzeba zmierzyć się ze światem - spojrzeć w twarz rodziny Ani, sąsiadów, rówieśników, nauczycielki, której wtedy zabrakło... Może im być jeszcze trudniej niż do tej pory. Zyskują jednak więcej szans na zrozumienie, co się stało tamtego feralnego dnia.

924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]