Reklama

Przeciw niemocy

Przeciw niemocy

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Program "Zero Tolerancji ma charakter głównie propagandowy. Po pierwsze, w wielu szkołach już teraz uznaje się zasadę "zera tolerancji za obowiązującą. Po drugie, tytuł programu jest świadomą manipulacją pojęciem tolerancji. Chyba nieprzypadkowo obchodzonego w listopadzie przez UNESCO Dnia Tolerancji nie zauważyły polskie władze oświatowe, choć do szkół był on przede wszystkim adresowany.
M

Ministerialne "Zero Tolerancji" jest zbiorem oczywistości i nie zasługuje nawet na miano programu. Zawarty w nim przekaz wystarczyłoby zmieścić w przypomnieniu o posiadanych przez szkoły instrumentach realizacji celów wychowawczych. Zresztą jest ono potrzebne tylko tym dyrektorom i nauczycielom, którzy ograniczają się do administrowania i nauczania. Wciąż bowiem jest w polskiej szkole grupa pedagogów (trudno ocenić, choć byłoby warto, jak duża) pamiętająca, że każdy nauczyciel jest także wychowawcą i opiekunem. Tych zaś, którzy unikają młodzieży, przemykają na przerwach pod ścianą szkolnego korytarza i znikają ze szkoły zaraz po lekcjach - ani przypomnienie, ani jakiekolwiek programy w niczym nie zmienią, bo oni nie chcą lub nie potrafią być wychowawcami i opiekunami.

Jeśli MEN chce poprawić skuteczność wychowawczą polskiej szkoły, powinno szybko sfinansować...

6789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]