Reklama

Pryncypialność selektywna

Pryncypialność selektywna

13.02.2005
Czyta się kilka minut
Cytat z Mojżesza okazuje się niezbyt dokładny. Księga Powtórzonego Prawa (22, 22) w przypadku cudzołóstwa nakazywała bowiem karać śmiercią zarówno zamężną kobietę, jak i mężczyznę, natomiast w przypadku gwałtu podkreślała, że ukarać śmiercią należy tylko mężczyznę, nie wolno zaś krzywdzić kobiety (Pwt 22, 25). Pryncypialność oskarżycieli ma więc charakter wysoce selektywny. Dramat zastraszonej kobiety stanowi jedynie tło do realizacji scenariusza, w którym cała intryga ma uderzyć w Jezusa. W Jego reakcji dominuje natomiast spokój i dystans do zdarzeń. Kiedy wpatruje się w Niego żądny sensacji tłum, Jezus w milczeniu pisze palcem na piasku. Jego myśli biegną daleko od zorganizowanej intrygi; wędrują do innego świata - przebaczenia i przemiany, świętości i łaski.
Z

Zapewne mógłby wtedy zejść do poziomu autorów spektakularnej aranżacji i pouczyć ich, żeby poczytali sobie nieco dokładniej, co rzeczywiście nakazał Mojżesz. Mógłby łatwo ośmieszyć ich pozorowaną pryncypialność i ukazać rzeczywiste motywy intrygi. Tymczasem, na przekór oczekiwaniom, skoncentrował uwagę na zaszczutej, wystraszonej kobiecie. Po to, aby wskazać jej nową drogę odnalezionej wolności i sensu. W perspektywie jej duchowej przemiany wszystko uzyskało właściwe proporcje. Teatralna demonstracja pryncypialności jawi się ostatecznie jako żałosna farsa, którą można podsumować pisząc palcem na piasku.

651

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]