Reklama

Prymasów portret własny

Prymasów portret własny

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Czy można dziś zestawić poczet znaczących postaci na przestrzeni aż tysiąca lat, dysponując tak zróżnicowanym materiałem ikonograficznym, jak podobizny wykonane za życia, wizerunki pośmiertne, ale oparte na wiarygodnym przekazie, obrazy zgoła imaginowane, a z braku nawet takich - użyć zastępczo sylwetki innych osób, zapożyczone z dzieł plastycznych danej epoki?.
W

W połowie XVIII w. rzymską bazylikę św. Pawła za Murami ozdobiły z polecenia papieża Benedykta XIV wizerunki wszystkich jego poprzedników. Uzupełniane do dziś i często reprodukowane, upowszechniają zarówno rzeczywiste, jak i mniemane podobizny Piotrowych następców. To samo dotyczy rozmaitych malowanych serii władców, biskupów czy przodków, jeśli ich poczet sięga średniowiecza, które nie dbało o uchwycenie indywidualnych rysów uwiecznianych postaci. Ich stereotypowe ujęcia, nie wyrażając fizycznego podobieństwa, informują przecież - przy pomocy stroju, postawy, insygniów - o społecznym statusie portretowanego, wedle jego czy otoczenia życzeń, trzymających się z reguły obowiązującej symboliki i estetycznego szablonu. Liczy się wszak nie tylko to, jak ktoś wyglądał, ale i to, jakim miano go zapamiętać.

Ta sama jednak godność i akcesoria kolejnej postaci,...

8008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]