Reklama

Prośby nieuświadomione

Prośby nieuświadomione

29.01.2018
Czyta się kilka minut
M

Modlitwą otaczamy nie tylko tych, którzy o nią proszą, lecz także takich, którzy jej potrzebują, nie wiedząc o tym” – piszą w wystąpieniu na Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego) przedstawicielki Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. „Nasz klasztor ma po sąsiedzku szkołę – relacjonują niewymienione z nazwy mniszki. – Młodzież podczas przerw często wykrzykuje z okien jakieś zaczepne teksty. Traktujemy je jako szczególny sposób prośby o modlitwę. Szczególnie w czasie wakacji zdarzają się też pod naszą bramą »prośby« w postaci wykrzykiwania niecenzuralnych słów, bijatyk i zaczepek. Ich uczestnicy nawet nie zdają sobie sprawy, że za murem, w budynku, który wygląda, jakby był uśpiony, ktoś bierze poważnie ich nieuświadomione wołanie o pomoc i klęka do modlitwy”.

„Już samo istnienie klasztorów kontemplacyjnych jest często znakiem sprzeciwu, znakiem zapytania, zmusza do zastanowienia” – podkreśla dokument. Zakonnice klauzurowe – m.in. klaryski, benedyktynki, karmelitanki – których głównym powołaniem jest modlitwa i życie pełne wyrzeczeń, żyją w Polsce w 83 klasztorach, jest ich ok. 1300 (tymczasem czynnych zakonnic – ok. 19 tys.).

Więcej o życiu konsekrowanym w dziale Wiara. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]