Reklama

Prorok i Izabel

Prorok i Izabel

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Zaledwie wczoraj Eliasz święcił spektakularne zwycięstwo nad kapłanami Baala, wykazując bałwochwalczy charakter ich kultu. Dziś, rozgoryczony, utrudzony i samotny, ucieka przez pustynię, by uniknąć gniewu pogańskiej królowej Izabel. Samotność pustyni, zmęczenie kolejną dawką stresów, niepewność jutra sprawiają, że niedawny triumfator ma już dość życia i prosi Boga o śmierć. Bóg nie spełni jego desperackiej prośby, ześle jednak anioła z pomocą. Umocniony duchowo Eliasz dotrze do Bożej góry Horeb, gdzie nie będzie już zagrożeń ani ze strony królowej, ani czcicieli Baala.
N

Nastrój Eliaszowego zniechęcenia może pojawić się w każdym życiu, bez względu na to, jakie sukcesy odnosiliśmy wcześniej w życiowych zmaganiach. Chorobliwie ambitna Izabel może przyprawić o najczarniejsze myśli wybitnych proroków. Ważne, by nie czuć się wtedy samotnym wśród piasków pustyni. Nie trzeba tracić czasu na refleksję nad cechami osobowości Izabel. Trzeba pamiętać o życiowej górze Horeb, gdzie jesteśmy potrzebni Bogu. Trzeba ufać, że On sam nie zostawi samotnie wśród wędrujących piasków tych, którym dał wrażliwe i wielkie serce proroka.

590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]