Reklama

Problem dużej szafy

Problem dużej szafy

03.01.2012
Czyta się kilka minut
- Do Polski nie mogę już wrócić - mówi jeden z emigrantów, przebywający za granicą od kilku lat. - Mogę się do niej ewentualnie przeprowadzić.
T

To dla męża, bo mi wagę bagażu przekroczyło - około 60-letnia, krępej budowy kobieta uśmiecha się szeroko, wyjaśniając wykonywane przez siebie od startu samolotu nerwowe ruchy (to wkłada rękę pod bluzkę, to znowu coś spod niej wyciąga). - Ile się dało, pochowałam kiełbasy na sobie.

Już w zetknięciu z pierwszymi Polakami na pokładzie samolotu z Pyrzowic do Dublina trudno się oprzeć refleksji dotyczącej zderzenia teorii z rzeczywistością: myśląc o emigracji w drugiej dekadzie XXI wieku, ma się w głowie masę teorii o jej zglobalizowanym, odmiennym od dawnych wzorców charakterze, o mobilnych obywatelach Europy i końcu znaczenia geograficznej przestrzeni.

Rzeczywistość szybko przywraca właściwe proporcje: współczesna emigracja to również przemycana polska kiełbasa i utyskiwania jej właścicielki. Na to, że w Dublinie można zwariować bez koleżanek;...

16732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]