Prezydent na półmetku

Choć kadencja Lecha Kaczyńskiego osiągnęła półmetek, nie bardzo wiadomo, jaką koncepcję prezydentury ma nie tylko jego otoczenie, ale i on sam.

24.06.2008

Czyta się kilka minut

Problem wynika z konstytucyjnej sprzeczności: do czego innego zobowiązuje sposób wyłaniania prezydenta, a do czego innego realne możliwości działania. Kaczyński został wybrany jako ten, który chce zmienić kraj - mimo że polski prezydent nie ma do tego instrumentów. Niemniej taka koncepcja prezydentury miała sens, dopóki rząd powoływał PiS. Ale w 2007 r. PiS władzę stracił i odtąd Lech Kaczyński jest postrzegany jako jeden z liderów opozycji.

Aleksander Kwaśniewski, choć też był przywódcą obozu politycznego (SLD), na użytek "ludu" przypisywał różne role sobie i partii (Oleksy czy Miller jako liderzy partyjni, on jako "ponadpartyjny arbiter"), a wizerunek "prezydenta wszystkich Polaków" długo, bo chyba aż do "afery Rywina", był przyjmowany przez społeczeństwo. Lech i Jarosław Kaczyńscy mają kłopot z rozpisaniem swego przekazu na głosy: po pierwsze, najchętniej śpiewaliby unisono, a po drugie szczególnie Lech nie potrafi nie tylko udawać, ale z trudem przychodzi mu nawet niewielkie naginanie się do przyjętej na chłodno roli. Po trzecie wreszcie, obecny szef rządu jest jego oczywistym konkurentem w kolejnych wyborach prezydenckich.

To w naturalny sposób ogniskuje konflikt na osi prezydent-premier. Zresztą innej drogi chyba nie ma: może jedyną szansą prezydenta jest punktowanie Tuska i wiara, że błędy rządu otworzą mu drogę do zwycięstwa w 2010 r.

Warto jednak pamiętać o doświadczeniach amerykańskich: mimo spektakularnych błędów Busha, John Kerry nie zdołał pokonać go w 2004 r.; zabrakło mu charyzmy, a jego partia zgromadziła wcześniej w społeczeństwie zbyt wiele niechęci. Czekanie na błędy rządu to może być za mało.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Socjolog, publicysta, komentator polityczny, bloger („Zygzaki władzy”). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Pracuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w zakresie socjologii polityki,… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2008