Reklama

Prawo i sprawiedliwość

Prawo i sprawiedliwość

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Św. Paweł nie jest tylko mistrzem chrześcijańskiej duchowości. Był bowiem też myślicielem stricte politycznym.
A

A wydawało się, że listy i idee św. Pawła na dobre odstawiono do lamusa. Nie znosiły ich wielkie postaci zachodniej nowożytności: Jefferson, Nietzsche, George Bernard Shaw... Zdaniem wielu Paweł miał zniszczyć i wypaczyć Dobrą Nowinę, którą przyniósł na świat Jezus: Szaweł stał się Pawłem tylko po to, by wykorzystać idee Nazarejczyka do stworzenia własnej religii, która okazała się religią zniewolonych ciał i umysłów. Katalog oskarżeń jest całkiem pokaźny: mizogin, totalitarysta i antyegalitarysta, homofob, zwolennik niewolnictwa, integrysta i głosiciel "złej nowiny".

Tym bardziej dziwi, że prominentni myśliciele, którzy do wiary przyznawać się nie chcą, sięgają dziś do Pawłowych Listów. Giorgio Agamben, Alain Badiou i Slavoj Žižek znajdują w nich inspirację dla refleksji z pogranicza filozofii i polityki. Ich zdaniem św. Paweł wystawia na próbę przyjęte dziś...

17586

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]