Reklama

Prawdziwa historia

Prawdziwa historia

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Abp Stanisław Gądecki polecił usunąć z kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa zabytkową tablicę z opisem antysemickiego podania. - Antysemityzm jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem - tłumaczy poznański arcybiskup, odpowiadający w Episkopacie za dialog z judaizmem.
Malowidło na sklepieniu kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu
D

Drewniana tablica wisiała w stojącej nieopodal Starego Rynku świątyni od lat międzywojennych. Anonimowy autor spisał na niej średniowieczne podanie o zbezczeszczeniu trzech hostii, którego w tym miejscu mieli się dopuścić Żydzi. Rymowany opis autor zakończył słowami:

“Ty Boże, jak za taką krzywdę nadgrodzimy?

Twoję, gdy ciężką mękę w Poznaniu widzimy.

Ty sam Boże jakoś jest zawsze sprawiedliwy,

Ty wyniszcz aż do szczętu ten naród złośliwy".

- Treść była prowokująca i zła, nie przystająca do ducha dialogu i pojednania obecnego czasu - mówi ks. dr Jerzy Stranz, referent do spraw dialogu międzyreligijnego w Archidiecezji Poznańskiej. - Dlatego kilka miesięcy temu Ksiądz Arcybiskup polecił zdjąć tablicę.

Ani słowa o Żydach

Maleńki kościółek...

6518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]