Reklama

Prawda o Kościele

Prawda o Kościele

05.06.2007
Czyta się kilka minut
fot. KNA-Bild
A

ARTUR SPORNIAK: - Jaki jest sens uroczystości Bożego Ciała?

KS. JAN SŁOMKA: - Genezą święta Bożego Ciała były objawienia prywatne. Na początku XIII wieku bł. Julianna z Cornillon doznała widzeń, które zinterpretowano jako Bożą wolę ustanowienia święta ku czci Najświętszego Sakramentu. Jeżeli objawienia prywatne potraktować jako znak i sposób przeżywania wiary, święto to wyrosło z głębokiej duchowej potrzeby ludzi tamtego czasu. Jest oparte na ważnej intuicji teologicznej, że Eucharystia jest Bożą obecnością. Pierwszym sensem Eucharystii jest pokarm, którym się karmimy, drugim - ofiara dająca zbawienie, trzecim owa realna, konkretna i stała obecność Boga pośród nas. Tak przeżywano celebrację Eucharystii od samego początku, ale dopiero w średniowieczu zaczęto wyraźniej dostrzegać ów trzeci wymiar. Stanowi on głęboki fundament dla święta Bożego Ciała.

...
7474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]