Reklama

Ładowanie...

Pożegnanie przyjaciela

23.11.2003
Czyta się kilka minut
W środę 12 listopada zadzwoniła do mnie córka Bronka, Agata, przekazując prośbę chorego przyjaciela, by go odwiedzić następnego dnia w krakowskiej Klinice Hematologii Collegium Medicum. W ostatnich latach leżał tam wielokrotnie, walcząc z białaczką pod opieką przyjacielskich i świetnych lekarzy. Kiedy następnego dnia, pod wieczór, siadłem przy łóżku Bronka uprzedzony o tym, że owa walka weszła w decydującą fazę, chory przyjaciel był jeszcze przytomny i wciąż zdradzał chęć rozmowy. Utrudniała mu mówienie maska tlenowa, mnie przytłaczała powaga sytuacji. Wiedziałem od lekarzy, że jest to rozmowa ostatnia.
B

Bronek przeżył jeszcze nadchodzącą noc i zmarł następnego dnia w południe. Dowiedziałem się o tym z redakcyjnego telefonu. Proszono mnie jednocześnie o napisanie krótkiego wspomnienia, co w dzień po odejściu Bronka do Pana Boga, z oczywistą w takiej sytuacji wewnętrzną trudnością, czynię.

Pisanie ułatwia treść ostatniej naszej rozmowy. Jej tematem był z inicjatywy Bronka “Tygodnik Powszechny". Bo też więzią pomiędzy nami, poza przyjaźnią międzyrodzinną, był właśnie “Tygodnik". Dla niego był on najważniejszą sprawą w życiu i pasją codziennej pracy, a potem współpracy. Rozumiałem to zawsze i wszyscy to rozumieli, niezależnie od zmian personalnych w redakcji.

Ja w redakcyjnym lokalu na Wiślnej w Krakowie zjawiłem się z Warszawy pod koniec 1957 roku. Od lutego 1958 roku już stale, przez ponad 30 lat, zajmowałem biurko naprzeciw biurka Bronka...

7840

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]