Reklama

Powrót Czeskiej Lokomotywy

Powrót Czeskiej Lokomotywy

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Zatopek jest bardziej ludzki niż zdecydowana większość sportowców i zarazem bardziej inny, odwrócony spodem do góry. Reprezentuje nas wszystkich, tyle że karykaturalnie, skupia to, co w człowieku najsmutniejsze, najkomiczniejsze i najdzielniejsze zarazem.
W

Wszyscy ci, którzy o Emilu Zatopku słyszeli, wiedzą o Zatopku dwie rzeczy przynajmniej.

Odgłos galopu

Pierwsza, że jest to nazwisko, którego się nie zapomina. Nie zapominają nawet Francuzi, niemający do obcych słów, a do słowiańskich nazwisk w szczególności, krztyny daru.

Jean Echenoz, znany i ceniony francuski pisarz (w Polsce ukazały się jego trzy powieści: prześmieszny "Park", a także "Przy fortepianie" oraz "Odchodzę"), lubi w nazwisku Zatopka to, że jest złożone z trzech sylab niczym walczyk na raz, dwa, trzy. Z trzech sylab żywych i dynamicznych, niepowstrzymanych, w których słychać "odgłos galopu, warczenie turbiny, drżenie korbowodu i stukanie zaworów", odgłos uwyraźniony i podkreślony ostatnim w nazwisku "k", podczas gdy początkowe "z" daje od razu napęd. Mówimy "zzz" i z tej startowej...

16080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]