Reklama

Powracająca fala

Powracająca fala

24.06.2008
Czyta się kilka minut
123 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk wybrali ten właśnie dzień na rozpoczęcie sprzedaży swej książki o Lechu Wałęsie. Trudno nie dostrzec znaczenia tego wyboru.
Z

Zasadnicza interpretacja zdarzenia jest aż nadto oczywista. Historycy z IPN-u postanowili przeciwstawić się kultowi Wałęsy jako najważniejszego Polaka ostatnich dziesięcioleci, ikony walki o niepodległość, ojca narodu. Ich bunt przybrał formę symbolicznego ojcobójstwa, oskarżenia o współpracę z wrogiem.

Detronizacji Wałęsy odpowiada, rzecz jasna, intronizacja nowego króla, będącego duchowym, ideowym i politycznym ojcem Cenckiewicza i Gontarczyka. Zresztą: może tu chodzić nie o jednego, lecz o wielu ojców - nie wiadomo bowiem, czy tak zdolnych synów zawdzięczamy Januszowi Kurtyce, Antoniemu Macierewiczowi, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Żartuję, chociaż nie jest mi wesoło. Książka Cenckiewicza i Gontarczyka nie jest tryumfem historiografii rozumiejącej i ważącej racje. Przeciwnie: jest to jeszcze jedno zwycięstwo historiografii zideologizowanej...

1246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]