Reklama

Powódź różnorodności

Powódź różnorodności

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Międzynarodowa Komisja Teologiczna martwi się o tożsamość współczesnej teologii, ale widzi ją płytko i wąsko. W nowym watykańskim dokumencie dominuje spojrzenie europejskie.
M

Międzynarodową Komisję Teologiczną utworzył w 1969 r. Paweł VI na fali reform Soboru Watykańskiego II. Trzydziestu teologów, wybieranych na pięcioletnią kadencję, ma studiować – jak ujął to Jan Paweł II – „doktrynalne problemy wielkiej wagi, szczególnie prezentujące nowe punkty widzenia, i w ten sposób nieść pomoc Magisterium Kościoła”. Tymczasem, jak pisał były członek Komisji, jezuita Bernard Sesboüé, „bardzo szybko atmosfera w MKT uległa pogorszeniu, gdyż faktycznie pozostawała w rękach Kongregacji Nauki Wiary. Pod pozorem formalnej wolności słowa, cel, do którego została utworzona (...), został wypaczony. Komisję wykorzystywano do redagowania tekstów, cenzurowanych potem przez Kongregację. (...) Sami słyszeliśmy surowe, a niekiedy pełne rozczarowania słowa Yves’a Congara [jednego z najważniejszych teologów soborowych – J.M.], wypowiadane pod adresem Komisji: »po co to zniszczenie...

7771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]