Reklama

Powiernicy

Powiernicy

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Dziś mniej niż okruch – raczej „okruszek”. Nie znaczy jednak, że niewart uwagi.
L

Liturgia uczyniła nas w ostatnim tygodniu uczestnikami pierwszego w dziejach Kościoła soboru – tzw. Soboru Jerozolimskiego (zob. Dz 15). „Apostołowie i starsi” zebrali się na nim, by rozważyć, na jakich warunkach mogą być przyjmowani do Kościoła „bracia pochodzący z pogaństwa” (nie-Żydzi). Czy mają się poddać obrzezaniu? Czy obowiązuje ich Prawo Mojżeszowe? Całe? W części? Jeśli tak – to w jakiej?

Owocem Soboru był tzw. Dekret Apostołów (Dz 15, 22-29) przesłany do Antiochii (najważniejszego centrum misji wśród Greków). Mieli go przekazać tamtejszemu Kościołowi (reprezentujący go na Soborze) Barnaba i Paweł. Wraz z nimi Apostołowie postanowili jednak wysłać jeszcze dwóch braci: „Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa”, których misję określili następująco: „[Oni] powtórzą wam ustnie to samo” (Dz 15, 27). Tu właśnie pojawia się pytanie: po co? Czy Dekret nie wystarczy? Czy potrzebuje...

3338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]