Reklama

Ładowanie...

Poszli i nauczają

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Rzekł do nich: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". (...) Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba. Mk 16, 15. 19
W

W Markowym zapisie ostatniego przesłania Jezusa do uczniów dominuje prawda o posłaniu na cały świat, w którym realizuje się zbawcza misja nauczania adresowanego do "wszelkiego stworzenia". Tamtych słów "Idźcie i nauczajcie" nie sposób zastąpić nakazem "Stójcie i narzekajcie". "Wszelkiego stworzenia" nie sposób natomiast zastąpić ulubionym środowiskiem kulturowym, które pokochaliśmy wczoraj. Trzeba unikać zarówno łatwych zachwytów, jak i irracjonalnych lęków. W przesłaniu Chrystusa jest mowa o nadzwyczajnych znakach, które będą towarzyszyć działaniu Apostołów, nie ma natomiast psychozy zagrożeń.

Byłoby naturalne, gdyby przed rozstaniem Jezus określił uczniom plan priorytetów duszpasterskich i wyznaczył szczegóły apostolskich szlaków. Tymczasem w pożegnalnych słowach znajdujemy tylko ogólne sformułowania, mówiące o posłannictwie prawdy i umacniające nadzieję,...

1850

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]