Reklama

Portret na jubileusz

Portret na jubileusz

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Bohater tej książki pierwszy jej egzemplarz otrzymał z rąk autora 28 lutego podczas spotkania w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej. W dniu, w którym obecny numer "Tygodnika się ukaże, obchodzić będziemy 80. urodziny największego z twórców polskiego kina. Używam tego określenia z premedytacją, a lektura pracy Tadeusza Lubelskiego utwierdza tylko w przekonaniu, że jest ono jak najbardziej właściwe.
"

"Popiół i diament", "Kanał", "Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Brzezina", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Danton" - to dla mnie niekwestionowane arcydzieła. Serial "Z biegiem lat, z biegiem dni" jest najpiękniejszym i najmądrzejszym hołdem, jaki złożono mojemu rodzinnemu miastu. "Pan Tadeusz" należy do nielicznych filmów minionego szesnastolecia, do których wracam. Telewizyjne widowisko "Bigda idzie!" pozostaje najlepszym komentarzem do perturbacji politycznych czasów odzyskanej wolności. Trzeba jeszcze dodawać, że "Biesy" w Starym Teatrze, te z Pszoniakiem w roli młodego Wierchowieńskiego, oglądane przez licealistę, stały się dla mnie - obok przedstawień Swinarskiego i "Umarłej klasy" Kantora - wyznacznikiem miary teatralnego doświadczenia?

Przepraszam za osobisty ton, ale w takiej chwili daje się on usprawiedliwić. Zwłaszcza że...

3672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]