Reklama

Ładowanie...

Poród: nie musisz się bać

19.05.2014
Czyta się kilka minut
L

LĘKI PORODOWE MOŻNA PODZIELIĆ na dwa rodzaje – związane z pierwszym porodem i z kolejnymi. Na powstawanie jednych silny wpływ wywiera otoczenie – rodzina, znajomi i przekaz medialny, inne mają charakter wewnętrzny. Pochodzące z zewnątrz lęki osadzają się na stereotypach związanych m.in. z wyobrażeniem o tym, że poród musi boleć. Ciąża traktowana jest jako utrata kobiecości. Poród staje się zagrożeniem dla wizerunku kobiety, która obawia się odrzucenia przez środowisko lub partnera seksualnego.
Lęki z tej grupy są często nieujawnione, kryją się pod takimi objawami jak nadmierne głodzenie się czy wytężony trening fizyczny w czasie ciąży. Wiążą się też z wyobrażeniami towarzyszącymi kobiecie we wczesnym okresie dorastania: nastolatki nie potrafią skonfrontować i scalić obiektywnej wiedzy o rozrodczości z wizją zmian, które mogą dotyczyć ich ciała w przyszłości....

2154

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]