Reklama

Poród: nie musisz się bać

Poród: nie musisz się bać

19.05.2014
Czyta się kilka minut
L

LĘKI PORODOWE MOŻNA PODZIELIĆ na dwa rodzaje – związane z pierwszym porodem i z kolejnymi. Na powstawanie jednych silny wpływ wywiera otoczenie – rodzina, znajomi i przekaz medialny, inne mają charakter wewnętrzny. Pochodzące z zewnątrz lęki osadzają się na stereotypach związanych m.in. z wyobrażeniem o tym, że poród musi boleć. Ciąża traktowana jest jako utrata kobiecości. Poród staje się zagrożeniem dla wizerunku kobiety, która obawia się odrzucenia przez środowisko lub partnera seksualnego.
Lęki z tej grupy są często nieujawnione, kryją się pod takimi objawami jak nadmierne głodzenie się czy wytężony trening fizyczny w czasie ciąży. Wiążą się też z wyobrażeniami towarzyszącymi kobiecie we wczesnym okresie dorastania: nastolatki nie potrafią skonfrontować i scalić obiektywnej wiedzy o rozrodczości z wizją zmian, które mogą dotyczyć ich ciała w przyszłości....

2154

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]