Ładowanie...
Prorok Nowego Świata

Ale ojcowie odeszli i dzieci z kindergarten zostały same
CZESŁAW MIŁOSZ, „GÓRY PARNASU”
Od wiosny 1970 r. do wiosny 1971 r. Czesław Miłosz z radością i bardzo intensywnie pracował nad pewną większą całością. Prawdopodobnie pracę nad utworem zaczął już jesienią 1967 r. Wracał do niej dość systematycznie w następnych latach, aż do prawie rocznego okresu (1970–1971), kiedy pochłonęła go całkowicie, o czym raportował na bieżąco i dość regularnie Jerzemu Giedroyciowi: „Ponieważ nie mogę »wypowiedzieć się« w eseju, ciągnę tę powieść, której akcja rozgrywa się w końcu XXI wieku. Jest to powieść zjadliwa, choć może bliższa tradycji Witkacego niż Orwella. Mimo dużych trudności ze znalezieniem formy, bo konwencja science fiction w niedużym tylko stopniu ma zastosowanie, dociągam do 100 stron, co przy moim drobnym piśmie wynosi ok[oło] połowy całości, ale zaraz...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]