Reklama

Pomysł Lenina

Pomysł Lenina

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Oskarżyciel publiczny musi być zainteresowany pozytywnym skutkiem swych starań. Jeśli sam prowadzi i nadzoruje śledztwo, a potem na jego podstawie oskarża, łączenie tych dwóch czynności można uznać za element procesu inkwizycyjnego.
W

W latach mojego ławnikowania, w pierwszej połowie lat 70., z prokuratury przychodziły coraz ładniejsze dziewczyny i domagały się coraz surowszych wyroków. Pytane w czasie przerw na kawę, skąd ta krwiożerczość, odpowiadały, że tego od nich żądają zwierzchnicy; że nawet gdy wyrok w umiarkowanym stopniu jest łagodniejszy od ich żądania, trzeba koniecznie apelować do wyższej instancji. Dochodziło do tego, że w czasie narady sędzia-przewodniczący namawiał ławników, by nie przesadzali z łagodzeniem wyroków, bo wtedy apelacja murowana, a w drugiej instancji oskarżony zostanie potraktowany jeszcze bardziej bezwzględnie.

Minęły dekady. Zmienił się ustrój, charakter państwa, inny jest kodeks karny i kodeks postępowania karnego, a z prokuratur nadal przychodzą panie i panowie z poleceniem starania się o najsurowszy możliwy wyrok.

Trochę z USA,...

6674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]