Reklama

Półtora „K”

Półtora „K”

27.07.2015
Czyta się kilka minut
Mija 30 lat od legendarnego meczu o tytuł szachowego mistrza świata, nazwanego pojedynkiem dwóch „K”.
Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
A

Anatolij Karpow i pretendent Garri Kasparow zaczęli wojnę w Moskwie, w Sali Kolumnowej Domu Związków. Ma ona w sobie coś mrocznego. Kiedyś, gdy Dom Związków był jeszcze zwykłym pałacem, Dołgorukowie i Golicynowie organizowali tam koncerty i bale. Jeden jest nawet wspomniany w „Eugeniuszu Onieginie”. Władza sowiecka mieszała jednak rozrywkę z horrorem. To skazano kogoś w procesie pokazowym na śmierć (jak np. naszego generała Leopolda Okulickiego), to zorganizowano bolszewicki konwentykl. Albo Dziad Mróz ze Śnieżynką pląsał w otoczeniu pionierów, albo wnoszono trumnę żegnanego łzami Lenina czy Stalina.

Dwaj Panowie K. – trzeba przyznać – wpisali się idealnie w tę huśtawkę nastrojów. Trumna z Jurijem Andropowem wymaszerowała z sali 14 lutego 1984 r., oni zaczęli grać 9 września. Ledwie 15 lutego 1985 r. grać przestali, a sala była znów potrzebna do celów funeralnych: 11 marca...

4877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

skłania mnie do napisania poniższego zdania komentarza: Garri Kasparow wielkim szachistą był. Ps. Łącze się w bólu z panem red. z powodu pajęczynki. Też tak miałem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]