Reklama

Polska wyróżniona na London Design Biennale

Polska wyróżniona na London Design Biennale

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Wystawa „Matter of Things” reprezentująca Polskę podczas drugiej edycji London Design Biennale zdobyła wyróżnienie Honourable Mention.
ANNA MARIA MOES / IAM
N

Na wystawie (na zdjęciu: jedno z jej pomieszczeń) zaprezentowano repliki dziesięciu przedmiotów symbolizujących kolejne dekady stu lat polskiej niepodległości, m.in. właz do kanału upamiętniający powstanie warszawskie, żółte firanki, za którymi uprzywilejowani członkowie komunistycznej nomenklatury robili zakupy w PRL, łóżka polowe charakterystyczne dla wczesnej fazy polskiego kapitalizmu, sznur papieru toaletowego czy sławojki (toalety, które w polskim krajobrazie pojawiły się od 1928 r. i były wtedy przejawem postępu cywilizacyjnego). Obiektom towarzyszą unikatowe zdjęcia i kadry z filmów.

Autorka ekspozycji, Małgorzata Wesołowska, zamiast ikon wzornictwa wybrała przedmioty poza Polską nieznane, ale manifestujące zmieniające się na przestrzeni stulecia „stany emocjonalne” Polaków. Komisja konkursowa doceniła komiksowość ekspozycji, ułatwiającą zwiedzającym zapoznanie się z polską historią.

Główna nagroda londyńskiego biennale trafiła do Egiptu. Wystawę w zabytkowym Somerset House można oglądać do 23 września. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]