Reklama

Pamiątki z wystawy

Pamiątki z wystawy

23.01.2017
Czyta się kilka minut
W paryskiej Bibliotece Narodowej znaleziono w 2005 r. nieznane rękopisy dzieł polskich kompozytorów. Dopiero teraz doczekały się edycji i prawykonań.
Rękopis Henryka Makowskiego Fot. Dzięki uprzejmości IAM

​Wieżę Eiffla pomalowano na żółto. Gości paryskiej Wystawy Powszechnej w 1900 r. wożono z miejsca na miejsce na trottoirs roulants – ruchomych chodnikach łączących bramę wejściową z dziesiątkami atrakcji pomieszczonych na 216 hektarach powierzchni ekspozycyjnej. A były wśród nich wysoka na sto metrów karuzela, diabelski młyn, rosyjskie matrioszki, dieslowskie silniki o zapłonie samoczynnym, kino dźwiękowe oraz prototyp magnetofonu, czyli pierwsze urządzenie do rejestracji magnetycznej dźwięku, zwane też telegrafonem.

Francuska ekspansja

Pięćdziesiąt milionów zwiedzających między 14 kwietnia a 12 listopada: płonna – jak się okazało – nadzieja ogromnych zysków, odrobinę większa na odzyskanie wpływów i pozycji państwa francuskiego po straszliwej dekadzie lat 90. XIX wieku, naznaczonej szeregiem skandali politycznych, przekleństwem stagnacji...

10230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]