Reklama

Polska w kontroli

Polska w kontroli

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Dariusz Kosiński, teatrolog: Kiedy słucham teatralnych konserwatystów, którzy mówią, że jakiś eksperymentator niszczy tkankę teatru polskiego, mam ochotę zapytać: Coście państwo zrobili, żeby tę tkankę zachować?
Ł

ŁUKASZ WOJTUSIK: Mamy wielką burzę, święte oburzenie i spór wokół Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Czym właściwie być powinna „scena narodowa”?
DARIUSZ KOSIŃSKI: Przymiotnik „narodowy” w nazwie tej instytucji określa po prostu jej status instytucjonalno-finansowy, mówi, że jest to instytucja podlegająca bezpośrednio ministerstwu kultury.
Ale odwołuje się także do pewnej grupy zobowiązań i tematów.
I tu się sprawa komplikuje. Z jednej strony mamy myślenie, że zadaniem teatru narodowego jest podtrzymywanie tożsamości narodowej, zachowywanie kanonu dziedzictwa kultury. Ta koncepcja pochodzi z XIX w. Najpierw rozwijała się w Warszawie, potem z powodów cenzuralno-politycznych przeniosła się do Krakowa. Program rozwoju teatru narodowego napisał w latach 40. XIX w. Hilary Meciszewski, umieszczając w nim żelazny...

13485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]