Reklama

Polityka kłamstwa

Polityka kłamstwa

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Rys. ALEKSANDER PIENIEK
J

JAKUB MOMRO: - Pański wykład we Wrocławiu nosił tytuł "Cnoty nieprawdomówności. O kłamstwie w polityce". Czy istnieje jakaś zasadnicza opozycja pomiędzy "nieprawdomównością" a "kłamstwem"?

MARTIN JAY: - Różnica, o którą pan pyta, jest dosyć subtelna i dotyczy znaczenia słów. Jednak z drugiej strony jest ona niezwykle istotna, bowiem pokazuje ścisłą i wzajemną zależność semantycznej strony języka od społecznego i komunikacyjnego kontekstu. Najistotniejszym i najciekawszym zadaniem jest uważne przypatrywanie się tym wielorakim zależnościom, które ustanawiają podstawowe relacje w przestrzeni publicznej. Nie chodzi mi zatem o to, by ściśle definiować pojęcie kłamstwa, lecz o to, by badać rozmaitość uwarunkowań, społecznych, kulturowych, językowych, w jakich kłamstwo się pojawia i zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości. Mówiąc innymi słowy, w niektórych...

19371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]