Reklama

Ładowanie...

Pokot, pokuta i żal

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Sygnalista wchodzi do lasu z drżącymi dłońmi. Gra JAGD – requiem dla dzikich zwierząt.
Barbara Kinga Majewska, śpiewaczka i kuratorka albumu „JAGD” AGATA GRZYBOWSKA
S

Sygnały łowieckie towarzyszą pokotowi, czyli wieńczącemu polowanie rozłożeniu ciał wszystkich zabitych zwierząt. Zwyczajowo nie układa się ich na gołej ziemi, a na dywanie z iglastych gałęzi. W ułożeniu ciał obowiązuje hierarchia. Każdy rząd to inny gatunek. Pierwszeństwo na pokocie należne jest największym i tym, których spotkanie stwarzało dla myśliwego największe niebezpieczeństwo. Dawniej były to niedźwiedzie, wilki i rysie – dziś to gatunki chronione. Pokot otwierają więc jelenie i daniele – tzw. sierść. Kolejny rząd to „chyb”, czyli dziki; „kita”, czyli lisy, jenoty, kuny i norki; „turzyca” – zające i króliki; wreszcie „pióro”, czyli ptactwo łowne.

W ramach gatunku pierwszeństwo przysługuje samcom, a między nimi kolejność zależy od okazałości trofeum. Co dziesiąte zwierzę danego gatunku wysuwa się z szeregu o pół długości do przodu, by łatwiej było policzyć zdobycze....

9647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]