Pokot, pokuta i żal

Pokot, pokuta i żal

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Sygnalista wchodzi do lasu z drżącymi dłońmi. Gra JAGD – requiem dla dzikich zwierząt.
Barbara Kinga Majewska, śpiewaczka i kuratorka albumu „JAGD” AGATA GRZYBOWSKA
S

Sygnały łowieckie towarzyszą pokotowi, czyli wieńczącemu polowanie rozłożeniu ciał wszystkich zabitych zwierząt. Zwyczajowo nie układa się ich na gołej ziemi, a na dywanie z iglastych gałęzi. W ułożeniu ciał obowiązuje hierarchia. Każdy rząd to inny gatunek. Pierwszeństwo na pokocie należne jest największym i tym, których spotkanie stwarzało dla myśliwego największe niebezpieczeństwo. Dawniej były to niedźwiedzie, wilki i rysie – dziś to gatunki chronione. Pokot otwierają więc jelenie i daniele – tzw. sierść. Kolejny rząd to „chyb”, czyli dziki; „kita”, czyli lisy, jenoty, kuny i norki; „turzyca” – zające i króliki; wreszcie „pióro”, czyli ptactwo łowne.

W ramach gatunku pierwszeństwo przysługuje samcom, a między nimi kolejność zależy od okazałości trofeum. Co dziesiąte zwierzę danego gatunku wysuwa się z szeregu o pół długości do przodu, by łatwiej było policzyć zdobycze....

9647

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]