Poczucie władzy

„W Polsce utrzymuje się stan całkowitej separacji sfery politycznej i literackiej. To rodzaj szkodliwego, polskiego dziwactwa” – powiedział Eustachy Rylski w rozmowie z Pawłem Reszką.

26.10.2016

Czyta się kilka minut

Poczucie władzy. Spotkanie z Eustachym Rylskim / Fot. Wojciech Eandzel
Poczucie władzy. Spotkanie z Eustachym Rylskim / Fot. Wojciech Eandzel

Czy pisarze mają poczucie władzy? „W Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się stan całkowitej separacji sfery politycznej i literackiej” – zaczął swoją odpowiedź na to pytanie Eustachy Rylski. Jego zdaniem polscy pisarze nie tylko nie mają odpowiednich kompetencji, ale także ambicji, aby wejść do świata polityki. „To rodzaj polskiego dziwactwa. I to bardzo szkodliwego” – dodał. W wielu europejskich krajach czymś oczywistym jest, że pisarze sparowują najwyższe urzędy państwowe – przykładem może być Winston Churchill (laureat literackiej Nagrody Nobla), Charles de Gaulle czy Václav Havel. Zdaniem Rylskiego, jedyną szansą na gruntowną zmianę społeczną w naszym kraju jest stworzenie rządu złożonego z intelektualistów.

Dyskusja szybko zeszła na temat bieżącej polityki. „Niezależnie od wyznawanej przez nas opcji politycznej, ideologicznej czy wyznaniowej, wszyscy powinniśmy się przeciwstawić dewastacji naszego państwa, które dokonuje się na naszych oczach rękami partii rządzącej” – powiedział dosadnie Rylski. Zapytany o przyczyny zmiany politycznej, która zaszła rok temu, odpowiedział, że po pierwsze, chodziło o samą potrzebę zmiany – ludzie znudzili się stabilną sytuacją polityczną, po drugie, Platforma Obywatelska zaniedbała kwestie socjalne. „Pamiętam doskonale 1968 rok” – ciągnął dalej. „Wtedy społeczeństwo podzieliło się na tych, którym ta obrzydliwa reakcja antysemicka się podobała i na tych, których to przeraziło. Ten podział trwa do dziś, tylko w innej odsłonie”.

Druga część rozmowy dotyczyła sytuacji na świecie. Rylski wyraził swój głęboki niepokój co do przyszłości „najwybitniejszego osiągnięcia w dziejach ludzkości”, czyli Unii Europejskiej, dosadnie określając wszystkich tych, którzy podkopują fundamenty tej instytucji. Jego zdaniem prawdopodobnym jest scenariusz, w którym Unia w celu zażegnania wewnętrznego kryzysu, pozbędzie się zbędnego balastu – czyli nas. Pesymistyczny ton utrzymał się do końca, gdyż rozmowę domknął wątek kryzysu migracyjnego. „Postawa polskiego rządu – zarówno tego, jak i poprzedniego – w tej kwestii to skandal” – powiedział Rylski.


Czytaj wszystkie relacje z Festiwalu Conrada i teksty z festiwalowych dodatków na powszech.net/conrad2016 >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.