Reklama

Pocztówka od SB

Pocztówka od SB

19.11.2012
Czyta się kilka minut
To dzięki duszpasterstwom środowiskowym – takim jak duszpasterstwo hutników na osiedlu Szklane Domy w Nowej Hucie – Kościół i podziemna Solidarność utrzymywały w latach 80. kontakt ze społeczeństwem.
Z

Zorganizowana przez Oddział IPN w Krakowie konferencja naukowa – pierwsza z serii mającej ukazać rolę laikatu w życiu miejscowego Kościoła – przypomniała o cichych bohaterach tamtych czasów: proboszczach i szeregowych księżach; o działaczach robotniczych i naukowcach; o ludziach różnych pokoleń i zainteresowań – którzy we wspólnym zaangażowaniu widzieli sposób na zachowanie etosu pierwszej Solidarności.

Pod skrzydłami Kościoła…

Z tajnej notatki krakowskiej SB, rok 1985: „Aktywna działalność Kościoła w środowiskach twórczych wykracza daleko poza granice parafii i miasta. Przyjęte ostatnio formy działania mają dezintegrujący wpływ na środowisko twórcze, w tym na młodych twórców o nie ukształtowanym jeszcze światopoglądzie. Duszpasterstwo środowisk twórczych obejmuje swoją działalnością wszystkie środowiska twórcze i ma szeroki zasięg oddziaływania”....

4627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]