Reklama

Ładowanie...

Początkujący święty

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Wiele postaci i wydarzeń w filmie jest fikcyjnych. Jak na krakowskiej konferencji prasowej po przedpremierowym pokazie tłumaczył reżyser Giacomo Battiato, mają one odzwierciedlać poszczególne cechy i etapy życia Karola.
P

Piotr Mucharski: - Zacznijmy od pytania do Gian Franco Svidercoschiego: po przeczytaniu książki i obejrzeniu filmu wydaje się, że zarówno Pan, jak i twórcy filmu uznali, że kluczem do zrozumienia Karola Wojtyły jest XX-wieczna historia Polski. Czy rzeczywiście tak jest?

Gian Franco Svidercoschi: - Napisałem tę książkę w 2001 r., gdy pontyfikat Jana Pawła II miał się ku końcowi. Im dłużej trwał, tym bardziej byłem przekonany, że aby dobrze zrozumieć Wojtyłę, trzeba zrozumieć historię Polski. Mówię o każdym geście, każdej inicjatywie, każdym nowym kroku, który podjął jako ksiądz, jako biskup i wreszcie jako Papież. To przekonanie rosło we mnie z każdym rokiem.

W pewnym sensie to sam Papież pomógł mi napisać książkę - opowiadając historie i rozmawiając ze mną. Mówił wprost, że doświadczenie nazizmu i komunizmu najlepiej...

26491

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]