Reklama

Początkujący święty

Początkujący święty

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Wiele postaci i wydarzeń w filmie jest fikcyjnych. Jak na krakowskiej konferencji prasowej po przedpremierowym pokazie tłumaczył reżyser Giacomo Battiato, mają one odzwierciedlać poszczególne cechy i etapy życia Karola.
P

Piotr Mucharski: - Zacznijmy od pytania do Gian Franco Svidercoschiego: po przeczytaniu książki i obejrzeniu filmu wydaje się, że zarówno Pan, jak i twórcy filmu uznali, że kluczem do zrozumienia Karola Wojtyły jest XX-wieczna historia Polski. Czy rzeczywiście tak jest?

Gian Franco Svidercoschi: - Napisałem tę książkę w 2001 r., gdy pontyfikat Jana Pawła II miał się ku końcowi. Im dłużej trwał, tym bardziej byłem przekonany, że aby dobrze zrozumieć Wojtyłę, trzeba zrozumieć historię Polski. Mówię o każdym geście, każdej inicjatywie, każdym nowym kroku, który podjął jako ksiądz, jako biskup i wreszcie jako Papież. To przekonanie rosło we mnie z każdym rokiem.

W pewnym sensie to sam Papież pomógł mi napisać książkę - opowiadając historie i rozmawiając ze mną. Mówił wprost, że doświadczenie nazizmu i komunizmu najlepiej...

26491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]