Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pocieszycielka

Pocieszycielka

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Joanna Roszak, Interior. Szkice, Wydawnictwo Pasaże, Kraków 2013
S

Skąd poezja (literatura) czerpie predyspozycje do pełnienia roli pocieszycielki? Płyną one z jej medytacyjnego charakteru, sprzyjają jej szukanie oboczności i traktów poza systemami. Wszelka ważna twórczość kontempluje frazy podobne do tych z Rilkeańskiej »Ósmej elegii«: »Porządkujemy. Lecz się rozpada / Scalamy znów. / I rozpadamy się sami«” – pisze Joanna Roszak we wstępie do zbioru swoich szkiców poświęconych twórczości m.in. Baczyńskiego, Andrzeja Sosnowskiego, Ingeborgi Bachmann, Paula Celana czy Marcina Świetlickiego. Poznańska badaczka wnikliwie analizuje literaturę, a zarazem, czytając, ogląda, rozpoznaje nici wiążące ją ze światem. Wszak „każdy czytelnik jest w istocie także czytelnikiem samego siebie”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]