Reklama

Pobłogosław, Panie Boże, nas i te dary

Pobłogosław, Panie Boże, nas i te dary

25.06.2012
Czyta się kilka minut
Spotkałem w Paryżu księdza Chińczyka, konwertytę, teologa. Opowiedział mi historię swego nawrócenia. Wyznał, że pierwszą rzeczą, która zachwyciła go w Kościele katolickim, była znakomita kuchnia.
Fot. Grażyna Makara
C

Co jemy, jak jemy, kiedy jemy itd., mówi o kulturze społeczeństwa i o kulturze człowieka. Bo historia kulinarna jest zapisem historii kultury, techniki, warunków klimatycznych, ekonomicznych itd. Jedzenie służy podtrzymaniu życia, ale też jakości życia, a posiłek pełni rolę społeczną. Wspólny stół buduje więzi.

W wielu religiach przepisy kulinarno-dietetyczne wkraczają w sferę sacrum. W poświęconym smakom numerze pisma „Style i Charaktery” (2/2012) Jarosław Chybicki, uczeń zen, opisuje „rytuał jedzenia, czyli orioki”, będący ważną częścią medytacji. Tamże prawosławny ksiądz Artur Aleksiejuk rozprawia o poście jako o sposobie ograniczenia zależności człowieka od pokarmu i materii. „Według Kościoła prawosławnego – pisze – nie ma prawdziwego postu bez podejmowania wysiłku duchowego, bez zabiegów o kontakt z Bożą realnością i zdania sobie sprawy z naszej...

4570

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]