Reklama

Po drugiej stronie Księżyca

Po drugiej stronie Księżyca

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Mówiąc o snach warto zadać sobie pytanie, na ile pozwalamy im, by wdzierały się do naszej rzeczywistości.
C

Ci, którzy z dziennym życiem są związani zbyt mocno, boją się zapewne ich destrukcyjnej roli: tego, że sny wprowadzą ich w inny porządek, będą destabilizować i burzyć to, co dotąd zbudowali. Bo istotnie: sny zawsze rewidują. Są jak pojemniki, w których zbierają się najrozmaitsze motywy, gazy, ciecze – znajdując się pod nieustannym ciśnieniem, w nocy wybuchają.

Dla artysty sen jest rzeczywistością co najmniej tak samo ważną, o ile nie ważniejszą, jak aktywność dzienna. Nie idzie on bowiem drogą utorowaną, kpi sobie z naszych blokad i najrozmaitszych narzędzi obronnych. Wreszcie: ma swoje strategie i własne poczucie czasu i przestrzeni.

Artysta częściej dopuszcza także myśl, że senny porządek przestrzenny jest bliższy prawdzie. Że nasza rzeczywistość dzienna jest ograniczona przez wybraną perspektywę czy kulturę, a sny potrafią przygotować nas na sytuacje, których nie...

3608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Sny potrafią być makabryczne,skutecznie zepsuć nastrój wstającego, nowego dnia. Po ciężkich bojach dnia codziennego, przed snem, najlepiej zafundować sobie długi spacer. No, i nim zamkniemy oczy zapomnieć o tym, co złe było. Powiadają, że prawda zawsze wyjdzie(wychodzi) na jaw. No cóż czasem wyśni się nocą. Artysta zrobi z tego niezły spektakl, materiał na dobre kino czerpie z sennej mary, która urealni grą znaczeń, kosmicznych obrazów...Śnimy na jawie czytając sennik mistrza iluzji i prawdy.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]