Reklama

Po co pościć?

Po co pościć?

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Niedawno pytałem na łamach "Tygodnika", czy możliwe jest ocalenie chrześcijańskiego charakteru piątku. Problem okazał się wcale nie taki teoretyczny, bo kilka dni później przeczytałem, że Związek Podhalan apeluje do góralskich muzykantów, by uszanowali tradycję i nie grali po karczmach w piątek - Dzień Męki Pańskiej. O co chodzi? Ano o post.
P

Post jest pojęciem wieloznacznym. W sensie najogólniejszym jest ograniczeniem ilościowym bądź jakościowym spożywania pokarmów. Ten pierwszy polega na ograniczeniu posiłków, ich ilości i częstotliwości aż do postu ścisłego o chlebie i wodzie. W tym drugim znaczeniu nazywany jest także abstynencją, i to niekoniecznie tylko wobec napojów alkoholowych. W chrześcijańskiej tradycji post obejmuje przede wszystkim pokarmy mięsne, ale w tradycji pokutnej były też posty beznabiałowe.

W prostej mentalności polskiej jak post, to ryba, co wcale takie oczywiste być nie musi, zwłaszcza z powodów ekonomicznych: ryba bowiem do tanich produktów spożywczych nie należy. Podobno pewien penitent prosił spowiednika o zmianę pokuty, bo na post go nie stać. Czy więc koniecznie ryba? Współczesne rozumienie postu dopuszcza o wiele więcej możliwości interpretacyjnych. Post żołądka można...

3964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]