Reklama

Po co nam dziś romantyzm?

Po co nam dziś romantyzm?

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Węgierskiemu pisarzowi udało się wbić klin w romantyczną narrację, z której wyrosła tak istotna dla polskiej kultury wizja narodowej wspólnoty.
Andrzej Towiański /fot. Wikipedia / public domain
P

Powieści takie jak "Mesjasze" Györgya Spiró budzą nadzieję. Choć trudno spodziewać się, że można ot tak po prostu przekłuć balonik romantycznej tradycji, która do dziś zawęża polską debatę o budowaniu wspólnot, to można sobie wyobrazić, że tego rodzaju książki spuszczą z niego trochę powietrza.

Spiró opowiada historie polskich emigrantów, przybyłych do Paryża po upadku powstania listopadowego. Wśród nich w 1842 r. formuje się Koło Sprawy Bożej; założycielem sekty jest Andrzej Towiański, głoszący rychłe nadejście Królestwa Bożego na ziemi, a do jej członków należą m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Seweryn Goszczyński. Kreśleniu sylwetek narodowych wieszczów i innych kluczowych postaci Wielkiej Emigracji wyraźnie towarzyszy tu ambicja odbrązowienia tej części polskiej historii: bohaterowie Spiró, z uniesieniem roztrząsający szczególne powołanie...

8323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]