Ładowanie...
Po co Maryi scena finałowa

„Po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” – ogłosił w 1950 r. Pius XI nowy dogmat dotyczący Maryi. Ale już przecież starożytni Ojcowie pisali, że jej ciało nie uległo zepsuciu, a aniołowie dziwili się i radowali, widząc ją pośród siebie. „Niemożliwym było, aby Twoje ciało, to naczynie godne Boga, w proch się rozsypało po śmierci” – zapewniał w początkach średniowiecza św. German. Malarze też nie czekali na dogmat, ale już od wieków pokazywali ją unoszoną, wśród chmur i aniołów. Tej sceny nie znajdziemy jednak w Piśmie Świętym. To apokryfy interesowało – więc dopowiedziały, że tak mogły wyglądać jej ostatnie chwile. Pius XII wniebowzięcie opisał, ustanawiając dogmat, oględnie. Papież nie wdaje się w niegdyś żywe i dzielące teologów dyskusje, czy zmarła, czy też nie. Mówi, że to się stało „po zakończeniu ziemskiego życia”, a to skromna...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]