Reklama

Ładowanie...

Pióra konsekrowane

24.02.2006
Czyta się kilka minut
Kapłani i zakonnice są w świecie twórczości literackiej zjawiskiem w Polsce coraz powszechniejszym. Dotyczy to zwłaszcza twórczości medialnej, tekstów szybkich i krótkich, zjawiających się w rytmie wydarzeń nawet najbardziej aktualnych i najbardziej ziemskich, drukowanych już nie tylko w nobliwych pismach kościelnych, ale i na łamach świeckich...
S

Siostry są tu zresztą bez porównania bardziej powściągliwe (ciekawe, czy same trzymają dystans, czy też taki jest ich status w Polsce, gdzie kobiecie, w tym wypadku konsekrowanej, wciąż wolno o wiele mniej). Bo felietonistyka kapłańska po prostu rozkwita wielką, różnobarwną łąką. I nie są to bynajmniej tylko rozważania religijne, uaktualnione potrzebą chwili. Klasycznym przykładem jest tu miesięcznik dominikański "W drodze". Na początku numeru dział "Dominikanie na niedzielę": kilku autorów proponujących refleksje nad czytaniami niedzielnymi, każdy własne, osobiste, ale zawsze duszpasterskie. Na końcu numeru znajdziemy już typowe felietony, niestroniące od zajmowania się własną osobą i jej przygodami nie tylko myślowymi, ale i losowymi. Ja sama sto razy wolę zresztą gatunek pierwszy od drugiego - zawsze wydaje mi się, że duszpasterze nie doceniają, jak bardzo nam świeckim...

3310

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]