Reklama

Pieniądze w gazecie

Pieniądze w gazecie

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Piotr Wierzbicki to postać nietuzinkowa. Poglądy miewa kontrowersyjne, ale zawsze błyskotliwe. Z pewnością Wierzbicki ma klasę. O panu Sakiewiczu wiadomo znacznie mniej. Nie rozstrzygając, kto ma rację w awanturze w Gazecie Polskiej, trudno sobie wyobrazić, by Wierzbicki chcąc pozbyć się dziennikarza uciekł się do pretekstu. I to tak pokrętnego - miałby wymyślić historyjkę, że Sakiewicz zaproponował GP pisanie dobrze o pewnej firmie w zamian za pieniądze.
A

Ale w tej historii ważniejsze jest co innego. Coś, co wychodzi poza przypadek jednej gazety. Dziennikarze, publicyści, działacze, całe środowiska, które potrafiły odmówić przyjęcia roli komunistycznej papugi, stają się mniej pryncypialne, gdy ich rozmówcą staje się nie ponury pan z urzędu, ale pieniądz. O czym pisać, a o czym nie, kogo pochwalić, a kogo zganić - o tym coraz częściej decydują nie redaktorzy, a ludzie odpowiedzialni za stronę finansową gazety.

“Gazeta Polska" to medium małe, nie należy do wielkiego koncernu, zdolnego do długotrwałej walki. Jak pisał jej (były już) redaktor naczelny - największym kapitałem pisma jest wiarygodność. Jak łatwo ją stracić - wiadomo. Że Wierzbicki walkę o nią przegra - można było się spodziewać. To, że tę walkę podjął - budzi szacunek.

847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]