Reklama

Piękny zawód

Piękny zawód

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Maciej Dubois, Michał Komar: ADWOKAT. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach
N

Na początek cytat: „Adwokat jest po to, by udzielać pomocy prawnej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Nie może więc odmawiać udzielenia pomocy tylko ze względu na charakter sprawy. Jeśli ktoś nie jest w stanie bronić mordercy, gwałciciela, szpiega, niech nie zostaje adwokatem”.

Autor tych słów, Maciej Dubois, rocznik 1933, potomek żołnierza armii napoleońskiej, który po roku 1812 pozostał w Polsce, syn działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, złożył egzamin adwokacki w 1961 r. Przez pięć kadencji (lata 1973-88) pełnił funkcję dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Później był m.in. wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzią Trybunału Stanu.

W rozmowie, którą prowadzi z nim Michał Komar, opowiada najpierw o ojcu. Stanisław Dubois, „człowiek zawsze pełen temperamentu bojowego, doskonały mówca, bezkompromisowych zasad”, jak napisał...

4276

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]