Reklama

Ładowanie...

Dynastia kontratakuje

13.12.2017
Czyta się kilka minut
Rahul Gandhi, dziedzic najsłynniejszej na świecie politycznej dynastii, zdecydował się w końcu na poważnie zająć polityką i odzyskać władzę w Indiach, którą sprawowali już przed nim jego ojciec, babka i pradziadek.
Rahul Gandhi (w środku) Nowe Delhi, 13.12.2017 r. /  PRAKASH SINGH / AFP / EASTNEWS
Rahul Gandhi (w środku) Nowe Delhi, 13.12.2017 r. / PRAKASH SINGH / AFP / EASTNEWS
W

W sobotę, 16 grudnia, Rahul obejmie przywództwo Indyjskiego Kongresu Narodowego, najstarszej, liczącej sobie już 132 lata, partii politycznej w kraju. Wywalczyła ona dla Indii niepodległość i rządziła nimi później przez większą część ich niepodległego bytu. Straciła władzę przed trzema laty, ponosząc najdotkliwszą jak dotąd wyborczą klęskę. Kongresowi nie udało się przekonać do siebie nawet jednej piątej wyborców i w obecnej 543-osobowej niższej izbie parlamentu Lok Sabhie partia ma tylko 46 posłów. Potem przyszły kolejne katastrofalne przegrane w wyborach stanowych, w tym w kluczowych stanach Uttar Pradesh, Bihar, stołecznym Delhi czy Tamilnadu i Zachodnim Bengalu, gdzie Kongres już dawno stracił władzę, a z każdą nową elekcją jego znaczenie tylko spada. W rezultacie, Kongres, niegdyś polityczny kolos, rządzi dziś jedynie w dwóch ważnych stanach – Pendżab i Karnataka – i trzech...

15166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]