Reklama

Dynastia kontratakuje

Dynastia kontratakuje

13.12.2017
Czyta się kilka minut
Rahul Gandhi, dziedzic najsłynniejszej na świecie politycznej dynastii, zdecydował się w końcu na poważnie zająć polityką i odzyskać władzę w Indiach, którą sprawowali już przed nim jego ojciec, babka i pradziadek.
Rahul Gandhi (w środku) Nowe Delhi, 13.12.2017 r. /  PRAKASH SINGH / AFP / EASTNEWS
Rahul Gandhi (w środku) Nowe Delhi, 13.12.2017 r. / PRAKASH SINGH / AFP / EASTNEWS
W

W sobotę, 16 grudnia, Rahul obejmie przywództwo Indyjskiego Kongresu Narodowego, najstarszej, liczącej sobie już 132 lata, partii politycznej w kraju. Wywalczyła ona dla Indii niepodległość i rządziła nimi później przez większą część ich niepodległego bytu. Straciła władzę przed trzema laty, ponosząc najdotkliwszą jak dotąd wyborczą klęskę. Kongresowi nie udało się przekonać do siebie nawet jednej piątej wyborców i w obecnej 543-osobowej niższej izbie parlamentu Lok Sabhie partia ma tylko 46 posłów. Potem przyszły kolejne katastrofalne przegrane w wyborach stanowych, w tym w kluczowych stanach Uttar Pradesh, Bihar, stołecznym Delhi czy Tamilnadu i Zachodnim Bengalu, gdzie Kongres już dawno stracił władzę, a z każdą nową elekcją jego znaczenie tylko spada. W rezultacie, Kongres, niegdyś polityczny kolos, rządzi dziś jedynie w dwóch ważnych stanach – Pendżab i Karnataka – i trzech...

15166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]