Reklama

Patrzajcie się Akunina!

Patrzajcie się Akunina!

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Borys Akunin to zjawisko w literaturze rosyjskiej szczególne. To nie geniusz, to talent!.
U

Urodził się przed siedmioma laty. Grigorij Czchartiszwili, znawca kultury japońskiej, od dawna głosił, że powieść jest przeżytkiem, a wielka proza rosyjska zaczęła się i skończyła z Dostojewskim, Tołstojem i Czechowem. Czytał haiku, pisał eseje, które uważał za jedyny możliwy dziś sposób uprawiania literatury, i dziwił się, że komuś potrzebne są fikcje.

Ale w połowie lat 90. ten bystry Gruzin spostrzegł, że w Rosji pojawił się krąg ludzi zamożnych, wykształconych i spragnionych “czegoś do czytania". Próbował namówić znajomych pisarzy, by stworzyli rosyjską powieść sensacyjną z ambicjami, a ponieważ nikt się do tego nie palił, sam napisał “Azazela". I przebojowo wszedł do literatury pod pseudonimem Borys Akunin, co stanowi aluzję do Bakunina, apostoła przedrewolucyjnego anarchizmu.

“Azazel" to opowieść o przygodach detektywa z epoki fin de...

11551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]