Reklama

Paschalna poezja życia

Paschalna poezja życia

10.04.2006
Czyta się kilka minut
Maria Magdalena, Maria matka Jakuba i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa... A mówiły między sobą: "Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?(Mk 16, 1-3) .
S

Sceptyk odniósłby się krytycznie do ich trosk, zwracając uwagę, że w obliczu dramatu krzyżowej śmierci ani wonne olejki, ani grobowy kamień nie mogą być najważniejsze. Znacznie ważniejsza wydawała się farsa procesu, ciężar krzyża, zdrada Judasza. Można było poświęcić im całą uwagę do tego stopnia, że nawet poranny wschód słońca zostałby niezauważony lub uznany za epizod interesujący jedynie poetów.

W natłoku zdarzeń można tak ustawić proporcje wierności i bólu, że będziemy dostrzegać przede wszystkim to, co bolesne. Naszą uwagę przyciągnie wtedy to wszystko, co odchodzi daleko od wymarzonego wcześniej scenariusza. Tymczasem Boży scenariusz wielkich przemian piszą często niezauważone osoby z marginesów historii. Piszą swoim zatroskaniem o piękno, którego symbolem pozostaje zapach wonnego olejku; piszą niepokojem o ciężkie kamienie umieszczane przez życie na...

1358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]