Reklama

Paradoks sędziego

Paradoks sędziego

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Ameryka Łacińska z uwagą śledzi los sędziego Garzóna. Bo to on pierwszy pokazał sędziom na całym świecie, że można dochodzić sprawiedliwości za zbrodnie, bez względu na miejsce i czas ich popełnienia.
T

Trudno być u siebie prorokiem. Wydając w 1998 r. nakaz zatrzymania w Londynie byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, Baltasar Garzón walnie przyczynił się do ścigania zbrodni latynoskich dyktatur. Ale gdy podjął podobne działania w Hiszpanii, sam został oskarżony.

Wprawdzie Pinochet nie został wtedy wydany Hiszpanii (w związku z mordowaniem obywateli tego kraju na terenie Chile) i zmarł we własnym łóżku, ale już jego zatrzymanie odebrano za oceanem jak triumf sprawiedliwości. Chilijski prawnik Roberto Garretón ukuł określenia: "efekt Garzóna" i "efekt Pinocheta": pierwszy pokazał sędziom z całego świata, że możliwe jest dochodzenie sprawiedliwości za zbrodnie bez względu na miejsce i czas ich popełnienia; drugi, że zbrodniarzom nie opłaca się beztrosko podróżować po świecie.

- Dla promocji idei uniwersalnej sprawiedliwości rola...

5955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]